Prawie w pełni udany „polski” wieczór w Lidze Konferencji Europy. Znamy zestaw półfinałów [OFICJALNIE] fot. Erik Geiger RO / Shutterstock.com

Fiorentina, Aston Villa, Club Brugge, Olympiakos – dokładnie w takiej kolejności zespoły awansowały do półfinału Ligi Konferencji Europy. W większości meczów 1/4 finału pozytywne akcenty odegrali polscy piłkarze.

W meczach rozgrywanych o 18:45 potrzebna była dogrywka. Szybciej sprawy awansu rozstrzygnęły się we Florencji. Miejscowa Fiorentina od 66. minuty grała z przewagą jednego zawodnika po czerwonej kartce dla obrońcy Viktorii Pilzno, ale w regulaminowym czasie gry nie dała rady „napocząć” rywala.

Bramki zdobyte w dogrywce przez Nicolasa Gonzáleza oraz Cristiano Biraghiego uspokoiły fanów „Violi”. Po dwugodzinnej rywalizacji Włosi nie bez kłopotów, ale ostatecznie awansowali do najlepszej czwórki turnieju po raz drugi z rzędu.

W równolegle toczącym się widowisku w Lille emocje były zdecydowanie większe. Gospodarze odrobili straty z nawiązką. Po porażce na Villa Park 1:2 wyszli na dwubramkowe prowadzenie za sprawą Yusufa Yazıcıego oraz Benjamina André. Na kilka minut przed końcem regulaminowego czasu gry gości do żywych przywrócił reprezentant Polski Matty Cash.

Prawy obrońca z 15 meczami z orzełkiem na piersi wykorzystał także rzut karny w serii po dogrywce. To właśnie jego zespół lepiej wytrzymał próbę nerwów. Bohaterem podopiecznych Unaia Emery'ego został znienawidzony przez francuską publikę za znieważenie „Trójkolorowych” na mundialu w Katarze Emiliano Martínez.

***

Emiliano Martínez otrzymał drugą żółtą kartkę i pozostał na boisku. Wyjaśniamy dlaczego

***

Z „polskiej” konfrontacji PAOK – Club Brugge górą wyszedł Michał Skóraś. Ekipa byłego skrzydłowego Lecha Poznań pokonała w dwumeczu greckiego oponenta 3:0. Dwa gole padły w rewanżu, a swój udział przy tym pieczętującym zaliczył 24-latek. Jego strzał do siatki dobił Ferran Jutglà.

90 minut po drugiej stronie barykady na środku obrony rozegrał Tomasz Kędziora.

Powody do świętowania miał też Sebastian Szymański. Fenerbahçe wyrównało rachunki za porażkę w Pireusie. Duży wkład w doprowadzenie do dogrywki miał właśnie reprezentant „biało-czerwonych”, wystawiając futbolówkę Irfanowi Kahveciemu. To już 17. asysta ofensywnego pomocnika we wszystkich rozgrywkach.

„Szymi” opuścił murawę w Stambule przed 106. minutą po tym, jak niespełna kwadrans wcześniej otrzymał żółtą kartkę.

Finalnie wicelider Süper Lig odpadł jednak z turnieju po gorzej wykonanych rzutach karnych. Bohaterem Olympiakosu okazał się Konstantinos Tzolakis, który wybronił aż trzy „jedenastki”.

Pierwsze mecze i rewanże półfinału zostały zaplanowane kolejno na 2 i 9 maja.