Polska piłka zagraniczna (5.10-8.10.12): Biliński bohaterem, bramki kadrowiczów + multimedia fot. Transfery.info
Marcin Żelechowski

Miniony weekend pod względem statystycznym był całkiem udany, bowiem drużyny Polaków w większości przypadków zdobywały punkty. Swój wkład w korzystne rezultaty mieli także nasi rodacy.

Z najlepszej strony pokazał się Kamil Biliński. Jego drużyna przegrywała do 83 minuty 1:0, a wtedy Polak przypomniał wszystkim kibicom ligi litewskiej, że znajduje się w wyśmienitej formie, dwukrotnie pokonując bramkarza.

Los uśmiechnął sie także do Roberta Lewandowskiego, który zdobył swoją drugą bramkę w Bundeslidze. Podstawowy napastnik w kadrze Fornalika dostał kapitalne podanie od Łukasza Piszczka i ciężko wyobrazić sobie, by mógł go nie wykorzystać.

Tradycyjnie pochlebne noty zebrał Krychowiak, który nadal jednak nie ma żadnej asysty, ani bramki na swoim koncie. Z kolei inny z reprezentantów, Kamil Glik, nie będzie mile wspominał ostatniego spotkania, bowiem po jego przypadkowym zagraniu ręką sędzia podyktował rzut karny, po którym padła jedyna bramka w tym meczu.

O miejsce w jedenastce na mecz z RPA i Anglią walczy Marcin Komorowski, regularnie występujący w lidze rosyjskiej. Tym razem na swoje konto, oprócz poprawnego występu w defensywie, dopisał bramkę.

Żeby zakończyć pozytywnie, warto zaznaczyć powrót do podstawowej jedenastki Kamila Grosickiego. Młody skrzydłowy rozegrał całe spotkanie oraz zaliczył asystę, co być może przybliży go do zastąpienia kontuzjowanego Kuby Błaszczykowskiego w najbliższych meczach biało-czerwonych.

Bilans 60 Polaków w meczach rozgrywanych w dniach 05-08.10.12:

Bramki: 4

Asysty: 2

Żółte kartki:  0

Czerwonie kartki: 0

Angielska Premier League:
Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - poza kadrą w meczu z West Hamem (3:1)
Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn) - poza kadrą w meczu z West Hamem (3:1)

Angielska Championship:
Sławomir Peszko (Wolves) - poza kadrą w meczu z Blackburn (1:0)
Radosław Majewski (Nottingham Forest) - od 81 minuty na boisku w meczu z Peterborough (1:0)
Tomasz Kuszczak (Brighton & Hove Albion FC) - 90 minut w meczu z Derby (0:0)
Tomasz Cywka (Barnsley) - do 69 minuty na boisku w meczu z Leeds (1:0)
Grzegorz Sandomierski (Blackburn Rovers FC) - poza kadrą w meczu z Wolves (0:1)

Azerbejdżańska Premyer Liqa:
Marcin Burkhardt (Simurq Zaqatala FK) - 90 minut w meczu z Sumgayit (1:0)
Dawid Pietrzkiewicz (Simurq Zaqatala FK) - 90 minut w meczu z Sumgayit (1:0)
Łukasz Sapela (Rəvan Baku FK) - poza kadrą w meczu z Inter Baku (0:2)

Belgijska Jupiler League:
Marcin Wasilewski (Anderlecht) - od 65 minuty na boisku w meczu z Standardem Liege (1:2)

Białoruska Wyszejszaja liha:
Tomasz Nowak (FK Homel) - poza kadrą w meczu z Slavia Mozyr (4:1)
Paweł Wojciechowski (FK Mińsk) - 90 minut w meczu z Zhodino (0:1)

Chorwacka Prva HNL:
Łukasz Mierzejewski (HNK Rijeka) - poza kadrą w meczu z Istra 1961 (2:1)

Cypryjska Protathlima A' Kategorias:
Paweł Kapsa (Olympiakos Nikozja) - 90 minut w meczu z AEL Limassol (0:0)
Arkadiusz Malarz (Achnas) - cały mecz na ławce rezerwowych w starciu z Ayia Napa (0:1)

Francuska Ligue 1:
Grzegorz Krychowiak (Reims) - 90 minut w meczu z Nice (3:1)
Ludovic Obraniak (Bordeaux) - 90 minut w meczu z Brestem (1:1)

Grecka Super League:
Mirosław Sznaucner (AS Veria) - poza kadrą w meczu z Atromitosem (2:2)
Roger Guerreiro (AEK Ateny) - cały mecz na ławce rezerwowych w starciu z Kerkyrą (1:1)

Hiszpańska Primera Division:
Dariusz Dudka (Levante) - poza kadrą w meczu z Valencią (1:0)
Damien Perquis (Betis) - poza kadrą w meczu z Realem Sociedad (2:0)

Hiszpańska Segunda Division:
Paweł Brożek (RC Recreativo de Huelva) - 90 minut w meczu z Alcorcon (4:2)

Holenderska Eredivisie:
Filip Bednarek (Twente) -  poza kadrą w meczu z Alkmaar (3:0)
Filip Kurto (Roda) - 90 minut w meczu z Venlo (3:0)
Mateusz Prus (Roda) - cały mecz na ławce rezerwowych w starciu z Venlo (3:0)
Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven) - cały mecz na ławce rezerwowych w starciu z Bredą (4:0)
Mikołaj Lebedyński (Roda) - od 78 minuty na boisku w mecz z Venlo (3:0)

Litewska A Lyga:
Kamil Biliński (Żalgiris Wilno) - do 78 minuty na boisku w meczu z Ekranasem (2:1), dwie bramki

Niemiecka Bundesliga:
Sebastian Tyrała (Furth) - poza kadrą w meczu z Hamburgiem (0:1)
Eugen Polański (Mainz) - do 45 minuty na boisku w meczu z Dusseldorfem (1:0)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - 90 minut w meczu z Hannoverem (1:1), asysta
Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - 90 minut w meczu z Hannoverem (1:1), gol
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - do 39 minuty na boisku w meczu z Hannoverem (1:1)
Mateusz Klich (VfL Wolfsburg) - poza kadrą w meczu z Schalke (0:3)
Artur Sobiech (Hannover) - do 67 minuty na boisku w meczu z Dortmundem (1:1)
Martin Kobylański (Werder Brema) - poza kadrą w meczu z Augsburgiem (1:3)
Oskar Rybicki (HSV Hamburg) - poza kadrą w meczu z Furth (1:0)

Niemiecka 2 Bundesliga:
Adam Matuszczyk (Koln) - cały mecz na ławce rezerwowych w starciu z Dreznem (1:1)
Kacper Przybyłko (Koln) - cały mecz na ławce rezerwowych w starciu z Dreznem (1:1)
Ariel Borysiuk (FC Kaiserslautern) - 90 minut w meczu z Ingolstadtem (1:1)
Grzegorz Wojtkowiak (TSV 1860 Monachium) - 90 minut w meczu z Herthą (0:3)

Norweska Tippeligaen:
Piotr Leciejewski (Brann) - 90 minut w meczu z Honefoss (3:2)

Portuguese Liga:
Paweł Kieszek (Setubal) - 90 minut w meczu z Ferreirą (0:0)

Rosyjska Superliga:
Maciej Rybus (Terek Grozny) - poza kadrą w meczu z Rostowem (2:1)
Marcin Komorowski (Terek Grozny) - 90 minut w meczu z Rostowem (2:1), gol
Piotr Polczak (Terek Grozny) - od 89 minuty na boisku w meczu z Rostowem (2:1)
Maciej Makuszewski (Terek Grozny) - cały mecz na ławce rezerwowych w starciu z Rostowem (2:1)

Rumuńska I liga:
Piotr Celeban (Vaslui) - cały mecz na ławce rezerwowych w starciu z Astra (1:1)
Łukasz Szukała (Steaua Bukareszt) - 90 minut w meczu z  Cluj (1:0)

Szkocka Premier League
Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - cały mecz na ławce rezerwowych w starciu z Hearts (1:0)
Radosław Cierzniak (Dundee United) - mecz został przełożony

Turecka Superliga:
Patryk Małecki (Eskisehirspor) - cały mecz na ławce rezerwowych w starciu z Galatasaray (1:1)
Kamil Grosicki (Sivasspor) - 90 minut w meczu z Bursasporem (2:2), asysta
Adrian Mierzejewski (Trabzonspor) - cały mecz na ławce rezerwowych w starciu z Kasimpasą (1:0)
Marcin Robak (Mersin) -  poza kadrą w meczu z Kayserisporem (1:2)